Dzisiaj krótki wpis, mało merytoryczny ale chyba potrzebny. Pojawia się bowiem mnóstwo pytań dotyczących udzielenia pożyczki z Urzędu Pracy, w tym m.in:
- czy ktoś dostał już pożyczkę ?
- kiedy rozpatrzą mój wniosek ?
- czy najpierw dostanę pieniądze czy decyzję ?
- czy powinienem był podpisać, wypełnić wzór umowy ?
Otóż, na ten moment znane nam są dwa sposoby rozpatrywania wniosku. Jedne urzędy najpierw przelewają pieniądze na konto a informacja o przyznaniu pojawia się później na koncie praca.gov.pl , są też urzędy, które w pierwszej kolejności wysyłają informację o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku a później przelewają środki.
Jeśli chodzi o wzór umowy jaki powinien zostać załączony do wniosku, to powstały wątpliwości czy należy go wypełniać danymi przedsiębiorcy, podpisywać, skanować czy po prostu załączyć do wniosku sam wzór.
Z naszej dotychczasowej praktyki wiemy, że nie ma to znaczenia. Generalnie podstawą było podpisanie wniosku. Załączając do podpisanego wniosku wzór umowy w takiej formie jaki był dostępny na urzędowej stronie internetowej, bez wypełniania i podpisywania zaakceptowaliśmy postanowienia umowy. Jednakże jeżeli wypełniliśmy umowę naszymi danymi i podpisaliśmy ją odrębnie, to również wniosek był uznawany za prawidłowy.
Czas oczekiwania jest różny w poszczególnych miastach. Wiemy, że są urzędy, które potrzebowały na to 4 dni, są też i takie, które nie załatwiły sprawy przez 2,5 tygodnia.
Są też Urzędy Pracy dla których EPUAP chyba nie jest wiarygodny 🙂 Otóż w urzędzie w Rudzie Śląskiej trzeba przyjechać osobiście i wszystko podpisać w wersji papierowej a także wypełnić od nowa formularz pomocy publicznej.
Jeszcze w kwestii technicznej logowanie do portalu praca.gov.pl wymaga nie lada cierpliwości, gdyż często przy próbie uwierzytelniania pokazuje się błąd i informacja, że strona o takim adresie nie istnieje. Nie ma żadnej reguły w tej kwestii, gdyż można się zalogować a za parę minut już nie. Problemy sprawiają głównie przeglądarki Safari i Google Chrome.
Podzielcie się proszę w komentarzach swoimi doświadczeniami, być może w różnych częściach kraju praktyka jest odmienna.
- Naruszenie zakazów „covidowych” – obrona. - 9 lutego, 2021
- Beneficjent rzeczywisty – przypomnienie. - 14 stycznia, 2021
- Niedopuszczalność egzekucji środków z dofinansowań. - 30 czerwca, 2020